baner

Mój sprzęt minimalny

Jestem zwolennikiem noszenia jak najmniejszej ilości sprzętu, czyli zamiast zabierać nóż, Multi-tools, scyzoryk i siekierkę biorę tylko nóż. Nie pochwalam kupowania taniego sprzętu, np. noża typu „Rambo” za 30zł gdyż często bywa zawodny. Niekiedy można natknąć się na liczne oferty sprzętu niezbędnego do uprawiania survivalu, a tak naprawdę survival polega na minimalizacji sprzętu potrzebnego do przetrwania i na improwizacji. Jeżeli chodzi o sprzęt minimalny to dobrym przykładem, że da się przeżyć przy minimalnej ilości sprzętu jest Les Stroud, ale o nim, kiedy indziej. Mój sprzęt minimalny to:

Nóż

Jako że jest to sprzęt najważniejszy przy uprawianiu survivalu należy wybierać noże z górnej półki i tylko ze znanych i zaufanych firm. Nigdy nie opłaca się kupować taniego noża, ponieważ z reguły jego wykonanie jest tak kiepskie, że nic się nim nie da zrobić w terenie. Sam używam noża Gerber LMF II A.S.E.K. Jest to bardzo dobrej, jakości nóż za niewielkie pieniądze. Został wykonany ze stali Sandvik 12C-27, długość głowni to 122mm, a długość całkowita wynosi 270mm. Głownia została wykona z ponad 4mm kawałka stali nierdzewnej, przez co nóż znacznie zyskał na masie osiągając dzięki temu wagę 323g. Dzięki takiej masie nóż ten z powodzeniem zastępuje mi siekierkę, a głownia, która jest częściowo ząbkowana idealnie tnie każdy rodzaj materiału. Pochwa jaka została dołączona do tego noża jest wręcz idealna: mocna, posiada wbudowaną ostrzałkę, posiada mocowanie molle ora pewnie trzyma nóż nawet bez zapinania dodatkowych pasków. Gerber LMF II A.S.E.K. to nóż, który powstał dzięki współpracy amerykańskiego instruktora survivalu Franka Heyla. Całość składa się z noża głównego oraz noża ratunkowego, oba posiadają pochwy. Dodatkowo w komplecie znajdują się paski nylonowe podszyte gumą do przymocowania noża na łydkę lub udo. Obydwie pochwy posiadają taśmy zgodne ze standardem molle, a co za tym idzie bez problemu przymocujemy nóż do każdego paska, kamizelki, plecaka czy panelu zgodnego ze standardami molle. Kilka innych szczegółów:
Zdjęcie- mój sprzęt minimalny= Zdjęcie- mój sprzęt minimalny= Zdjęcie- mój sprzęt minimalny=

Krzesiwo

Jest niezawodnym sposobem na rozpalenie ognia gdyż nawet, gdy jest mokre da się nim wykrzesać naprawdę gęste i gorące iskry. Uważam, że lepiej wydać więcej pieniędzy i kupić porządne krzesiwo z firmy LightMyFire a, konkretnie model Army. Iskry o temperaturze 3.000°C umożliwiają rozpalenie ognia przy każdej pogodzie i na dowolnej wysokości. Krzesiwo jest chętnie używane zarówno przez wojsko jak i ekspertów survivalu, myśliwych, wędkarzy, obozowiczów i na kempingu. Krótka specyfikacja:
Zdjęcie- mój sprzęt minimalny= Zdjęcie- mój sprzęt minimalny=

Manierka + kubek

Jest to z pewnością niezbędny zestaw do przenoszenia i gotowania wody jak i przyrządzania posiłków. Taki zestaw z pewnoścą zapewni nam świeżą, przegotowaną wodę, ciepły posiłek, pojemnik na żywność. Kilka innych zastosowań:
Zdjęcie- mój sprzęt minimalny= Zdjęcie- mój sprzęt minimalny= Zdjęcie- mój sprzęt minimalny=
 Copyright © Michał Walter Poland 2011-2013